Sestry z dymovej sauny

Réžia:Anna Hints
Premiéra:13. marec 2024
Žáner:Dokumentárny

Fascinujúca pocta dymovej saune – miestu pretkanému tradíciami; oslava ženskej spolupatričnosti, a svojbytný očistný rituál.

Réžia: Anna Hints  •  Kamera: Ants Tammik  •  Strih: Anna Hints, Qutaiba Barhamji, Hendrik Mägar, Martin Männik

V šere estónskej dymovej sauny, fenoménu, zapísanom v zozname UNESCO, zdieľa niekoľko žien svoje najskrytejšie tajomstvá a intímne skúsenosti. Starodávnymi rituálmi zmývajú hanbu, ukrytú vo svojich telách, a vďaka pocitu sesterskej spolupatričnosti znova získavajú silu. Dokument Anny Hints, ocenený cenou za réžiu na festivale Sundance, je mystickou výpravou do priestoru, kde človek môže slobodne čeliť vnútorným démonom a úzkostiam.

Anna Hints pochádza z Estónska. Okrem filmovej réžie má zázemie v súčasnom umení a experimentálnej ľudovej hudbe. Hoci má hlboké korene v odlišnej kultúre južného Estónska, za svoj druhý domov považuje Indiu. V roku 2021 natočila krátky dokument For Tomorrow Paradise Arrives (2021), ktorý v jej domovine inicioval verejnú diskusiu a vznik nových hnutí proti plytvaniu potravinami.

Deskriptory obsahu:

Strach