Vycestovacia doložka pre Dubčeka

Hrajú:Milan Dubček, Pavol Dubček, Eva Dubčeková, Janka Dubčeková
Premiéra:10. január 2019
Žáner:Dokumentárny

Réžia: Juraj Lihosit  •  Námet: Juraj Lihosit  •  Scenár: Juraj Lihosit  •  Strih: Alena Spustová  •  Zvuk: Peter Németh  •  Architekt: Viera Dandová  •  Dramaturg: Robert Valovič  •  Hudba: Marcel Palonder  •  Hrajú: Milan Dubček, Pavol Dubček, Eva Dubčeková, Janka Dubčeková, Ivan Laluha, Miroslav Kusý, Stanislav Sikora, Teodor Baník, Boris Zala, Roman Farkaš, Milan Ondriš, Marta Kubišová, Umberto Eco, Renzo Foa

TRIGON PRODUCTION zrealizovala v koprodukcii s verejnoprávnou RTVS dokumentárny film Vycestovacia doložka pre Dubčeka. Dokument sa zaoberá práve udalosťami spojenými s udelením doktorátu honoris causa univerzitou v Bologni v roku 1988 a Dubčekovou cestou do Talianska, aby si ocenenie mohol osobne prevziať. Uhol pohľadu pritom nie je zameraný priamo na Dubčeka, ale na mašinériu československých mocenských orgánov, ktoré o povolení vycestovať na Západ v tom čase rozhodovali. V dokumente sú použité mnohé archívne materiály, písomné dokumenty, správy zo sledovania a odpočúvania. Film vznikol v úzkej spolupráci so skutočnými svedkami mapovaných udalostí – agentmi štátnej bezpečnosti, pracovníkmi Bolognskej univerzity, viacerými významnými osobnosťami európskej politiky a tiež s ľuďmi z blízkeho okolia Alexandra Dubčeka. Vďaka legendárne známej historickej osobnosti Alexandra Dubčeka projekt svojím diváckym potenciálom prekračuje hranice Slovenska a ČR.

Rok výroby: 2018
Dátum lokálnej premiéry: 10. január 2019