Volanie

Hrajú:otec Gabriel, otec Nazarij, otec Vicilentius a ďalší
Premiéra:27. november 2019
Žáner:Dokument

Réžia: Erik Praus  •  Scenár: Erik Praus  •  Hudba: David Kollar  •  Producent: Peter Neveďal Filmpark production, s.r.o, RTVS, FilmWorx Studios s.r.o.  •  Hrajú: otec Gabriel, otec Nazarij, otec Vicilentius a ďalší

Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film Erika Prausa neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazari sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie. Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia. Cesta viery nie je len výsadou vyvolených. Je otvorená pre každého, kto pocíti „volanie“.

Rok výroby: 2019
Dátum lokálnej premiéry: 27. november 2019